Chlazení

 Tepelné čerpadlo vzduch-voda

Pokud hledáte cenově výhodné a ekologické vytápění s nízkými provozními náklady, jeví se jako výhodnější alternativou k vytápění elektřinou, plynem nebo tuhými palivy použití tepelného čerpadla vzduch-voda. V současné době se jedná již o finančně dostupné zařízení a investice do něj se vrátí za 2 až 4 roky.

Tepelné čerpadlo vzduch voda se hodí jak pro nejmenší rodinné domy, až po malé komeční objekty. Tepelná čerpadla mají malé kompaktní rozměry, proto jsou vhodná jak pro novostavby a tak rekonstrukce stávajících objektů. Jako zdroj energie používají venkovní vzduch. Z 1kW elektrické energie lze pak získat např. 4kW tepelné energie - toto pak nazýváme energetickou účinností respektive COP. Energetická účinnost pak s venkovní teplotou klesá, přesto však je možné i při velmi nízkých venkovnich teplotách tepelné čerpadlo stále využívat.

Naše firma dodává a montuje již prověřená tepelná čerpadla zejména značek LG a Panasonic. Poradíme Vám, které tepelné čerpadlo bude právě pro Vás to nejlepší. Zajistíme návrh technického řešení a vypracujeme nabídku na míru Vašeho domu.

 Jak to funguje?

Tepelné čerpadlo vzduch-voda (AWHP = Air to Water Heat Pump) využívá teplo obsažené v ovzduší k ohřevu  vody. Skládá se z venkovní a vnitřní jednotky (hydroboxu) s ovládáním. Chladivo v uzavřeném chladivovém okruhu, které skrze vzduchový výměník venkovní jednotky odebírá teplo venkovnímu vzduchu je stlačováno rotačním  kompresorem s invertorovým řízeníma hnáno potrubím do vnitřní jednotky. Ve vnitřní jednotce je deskový výměník, jehož prostřednictvím je předáváno teplo získané  ze vzduchu topné vodě. Vestavěné oběhové čerpadlo pak žene ohřátou vodu do topného okruhu, např. podlahového topení. Použít lze ale také také běžné radiátory, fan coily apod. Tepelné čerpadlo je nejvhodnější instalovat do nového objektu a přizpůsobit mu návrh celého topného systému a systému ohřevu TUV. Je ale možno ho instalovat i jako další zdroj tepla stávajícího topného systému objektu, případně jím úplně nahradit stávající kotel. 


Základní sestavu vnitřní a venkovní jednotky lze rozšiřovat. Je možno přidat akumulační nádobu nebo zásobník teplé užitkové vody případně i se slunečním kolektorem. K ohřívání TUV pak může být využito buď tepelné čerpadlo nebo solární ohřev. Vše je řízeno elektronikou tepelného čerpadla.

 

LG Therma V

Therma V funguje v rozmezí venkovních teplot od -20 do 300C. Teplota topné vody přitom může dosahovat až 550C. Pro případ extrémně nízkých venkovních teplot není třeba pořizovat další, tzv. bivalentní zdroj tepla. Vnitřní jednotka je standardně vybavena dostatečně výkonným elektrickým dohřevem.

Tepelné čerpadlo Therma-V  funguje i v obráceném režimu. V případě potřeby jím tedy lze vodu v letním období i chladit.

Therma V se vyrábí ve čtyřech výkonech od 9 do 16kW, čímž je předurčena hlavně pro vytápění rodinných domů a větších bytů.

Na tepelné čerpadlo lze sjednat sazbu na odběr elektřiny v celém objektu ve výhodných tarifech D 55d a D 56d. V kombinaci s vysokou účinností tepelného čerpadla je v současné době tento zdroj vytápění jeden z nejlevnějších.

Panasonic Aquarea

Ideální řešení pro vytápění a přípravu teplé užitkové vody v nových i starších budovách. Nabízejí se ve výkonech od 7 do 16 kW v provedení SPLIT (s venkovní jednotkou a vnitřním hydroboxem), nebo v kompaktním provedení pro venkovní použití MONOBLOC. Napájení může být jednofázové nebo třífázové. K tepelným čerpadlům je možno dokoupit originální Panasonic nádrže pro přípravu TUV v nerezovém provedení.

K hlavním přednostem patří jednoduché nastavení a obsluha, perfektní topení při nízkých teplotách, bezproblémové odmrazování.  Tepelná čerpadla Panasonic vynikají nízkou poruchovostí k čemuž přispívají kvalitní  použité materiály a komponenty a precizní zpracování celého tepelného čerpadla.

Nový model s označením Panasonic Aquarea T-Cap má upravený chladivový okruh, který může topit bez použití vestavěného záložního elektrokotle až do -15 stupňů C.